Erdoğan, Tillerson’ın Minbic teklifini açıkladı: Yarısı size, yarısı bize

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Ankara ziyaretinde, YPG ile ilgili olarak, “Çıkaralım onları. Minbic’in yarısında güvenlik sizde, yarısında bizde olsun” teklifinde bulunduğunu açıkladı.

Afrika ülkeleri ziyaretlerini sürdüren Erdoğan, kendisine eşlik eden gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, “ABD’nin Ankara Maslahatgüzarı, ‘YPG’yi Minbic’ten çekeceğiz, YPG’yi müttefik görmüyoruz ve verdiğimiz sözlere bağlıyız’ dedi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki bir soru üzerine şunları söyledi: “ABD’liler, Obama döneminden beri Minbic’te kalmayacaklarını, oraya girmiş olanları çıkaracaklarını, Fırat’ın doğusuna çekeceklerini söylüyor. Hep söz vermelerine rağmen, fiiliyatta YPG’yi oradan çıkarmadılar. Trump ve ekibi de aynı şeyi söylüyor. Ama fiiliyata yansımadı. Dışişleri Bakanları Rex Tillerson, geldiğinde ‘Çıkaralım onları. Minbic’in yarısında güvenlik sizde, yarısında bizde olsun” dedi. Cevaben, ‘Ne sizde olsun güvenlik, ne de bizde! Minbic oranın gerçek sakinlerinin olmalı’ dedim. ABD’lilerin kast ettikleri, kentin asli sakini Arapların yerlerine yerleşmelerini sağlama amacıyla, Minbic’in güvenliğini beraber sağlamaksa bu elbette yapılabilir.”

Erdoğan, “Türkiye’nin S-400 alımı nedeniyle ABD yaptırımlarına konu olması gibi bir risk var mı? Böyle bir risk olursa Türkiye kararını gözden geçirir mi?” şeklindeki bir soru üzerine de, “Artık bizi tanımış olmaları lazım. Bizden söz bir kere çıkar, iş biter. Ruslarla anlaşmış olduğumuz için o iş artık bitmiştir. NATO üyesi Yunanistan da Rusya’dan S-300 aldı, yaptırım mı uygulandı? Kaldı ki ülkemizin güvenliği ile ilgili meselelerde kimden ne alacağımızı başkalarına soracak değiliz. Stratejik ortaklarımızdan, aynı ittifakta yer aldığımız ülkelerden, müttefikliğin gereğini yerine getirmelerini bekleriz. Mesela müttefikimiz bir ülkenin, bir terör örgütüne silah temin etmesini, hem de ücretsiz silah vermesini makul karşılamamız mümkün değil” dedi.

Erdoğan’ın, “Afrin’de olumlu yaklaşıp sessiz kalan Rusya, İdlib’de bizi rahatsız edecek bir teklifle karşımıza gelebilir mi?” şeklindeki bir soruya yanıtı ise şöyle oldu: “Afrin olayında Rusya’yla bir sıkıntımız yok. İdlib’de gözlem noktaları oluşturma sürecimiz de devam ediyor. Önümüzdeki süreçte Soçi’deki üçlü zirvenin benzerini İstanbul’da yapacağız. Bu ve benzeri konuları orada da değerlendirme imkânımız olacaktır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Wordpress Temaları